Rzeczywistość

Obecne, dość wymagające czasy zmuszają wiele osób do poszukiwań nowych źródeł dochodu. Inflacja, rosnące koszty utrzymania, wysokie raty kredytów to powody, dla których szukamy nowym możliwości zarobku.
Jedną z takich możliwości jest network marketing.

Czym jest network marketing?

Network marketing, zwany też marketingiem wielopoziomowym lub MLM (Multi-Level Marketing), to model biznesowy, który cieszy się dużą popularnością na całym świecie.
Jest to innowacyjny sposób promowania i sprzedaży produktów lub usług, wykorzystujący siłę osobistych relacji i sieci kontaktów.
Jednak jak każdy model biznesowy, również network marketing posiada swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o dołączeniu do tej branży.

Jakie są zalety network marketingu?

Jedną z największych zalet network marketingu jest stosunkowo niski próg wejścia, chociaż zdarzają się też wysokokosztowe projekty.
Przed podjęciem decyzji o wyborze firmy, z którą chcesz się związać, sprawdź wszystkie warunki
i obowiązujące w niej zasady, w tym koszty startowe, szczególnie kiedy Twój budżet jest ograniczony, a Ty jesteś na początku swojej przygody z network marketingiem.

Network marketing jest dostępny dla każdego i daje możliwość zarabiania bez względu na posiadane doświadczenie, wykształcenie i pochodzenie. Nowi przedsiębiorcy otrzymują wsparcie
i szkolenia od swoich mentorów, co pozwala im rozwijać umiejętności.

Współpraca z firmą z network marketingu daje elastyczność czasową.
Osoby zaangażowane w network marketing mogą dostosować harmonogram pracy do swoich potrzeb i możliwości, co pozwala na równoważenie pracy, życia rodzinnego i innych zobowiązań.

Network marketing skupia się na budowaniu relacji i komunikacji z innymi ludźmi przez co rozwijasz uniwersalne umiejętności interpersonalne.
Działając w tej branży, osoby uczą się skutecznego kontaktowania się z klientami, zdobywania zaufania i budowania trwałych relacji biznesowych, co jest niezwykle przydatne w każdej dziedzinie życia.
Dodatkowo poznajesz fantastycznych ludzi.

Większość firm MLM oferuje swoim partnerom szereg szkoleń rozwojowych, zarówno produktowych jak i biznesowych rozwijających cenne kompetencje, dlatego jest to świetne miejsce na niskobudżetowe i często darmowe szkolenia.

Zaletą network marketingu jest również możliwość elastycznego budowania swojej sieci sprzedaży dobierając współpracowników i partnerów wg własnego klucza.
Wygenerowany, dodatkowy dochód może przynosić stałe przychody nawet wtedy, gdy sami czasami ograniczymy aktywność.

Każdy kij ma dwa końce czyli cienie network marketingu.

Pierwszym z nich jest negatywny wizerunek spowodowany nieuczciwymi praktykami, chęcią szybkiego zysku i piramidalnymi schematami, które łączyły się z niektórymi firmami działającymi
w tym modelu biznesowym.
Praktyki te rzuciły cień na postrzeganie całego modelu biznesowego przez społeczeństwo.

Wysiłek.
Sukces w network marketingu wymaga zaangażowania, czasu i wysiłku, zwłaszcza w pierwszych miesiącach lub latach działalności.
Niektórzy ludzie mogą się zniechęcić i zrezygnować z działalności, gdy nie zobaczą szybkich wyników. Dlatego podejmując decyzję o współpracy z firmą działającą w network marketingu warto uzbroić się
w cierpliwość i działać konsekwentnie.

Ryzyko niepowodzenia.
Pomimo wysiłków, nie każdy odnosi sukces w network marketingu.
Praca ta obnaża lenistwo i brak dyscypliny.
Brak efektów można „usprawiedliwiać” czynnikami zewnętrznymi i niesprzyjającymi okolicznościami, jednak najczęściej jest to efekt braku decyzji i braku wzięcia odpowiedzialności za swoje poczynania, a właściwie za brak działania.
Wielu ludzi jest niecierpliwych i szuka dróg na skróty, dlatego nie osiąga oczekiwanych celów i kończy swoją działalność w tej branży.

Często mówi się, że w network marketingu decyzje strategiczne podejmują zazwyczaj osoby na wyższych szczeblach w strukturze oraz właściciele firmy. Jednak w tej branży są też podmioty, które uważnie słuchają swoich partnerów biznesowych, reagują na konstruktywne uwagi i nie boją się zmian, które są z korzyścią dla klientów i partnerów.

Podsumowując…

…dla niektórych osób praca w network marketingu może stanowić doskonałą okazję do zarabiania, rozwijania umiejętności i budowania sieci kontaktów.
Jednak przed podjęciem decyzji o zaangażowaniu się w tę branżę, warto dokładnie zrozumieć, jak działa dana firma, czy jej wartości zgadzają się z naszymi oraz jakie są perspektywy na sukces w tym modelu biznesowym.
Dlatego zanim wybierzesz firmę, z którą będziesz współpracować zasięgnij języka, zbierz wszystkie informacje, aby Twoja decyzja była świadoma i przemyślana, a efekty Twojej pracy będą przynosiły oczekiwane rezultaty i pieniądze, bo przecież angażując się w nowy projekt zawodowy chodzi przede wszystkim o Twoją satysfakcję osobistą i finansową, prawda?