W poszukiwaniu dodatkowych możliwości

W dobie dynamicznie zmieniającej się sytuacji ekonomicznej, kiedy jesteś w potrzebie i musisz otworzyć się na nowe możliwości zarobkowe, jest wielce prawdopodobne, że jednym ze sposobów na dodatkowe dochody, na jakie trafisz będzie network marketing zwany inaczej MLM-em.
Wtedy, w Twojej głowie pojawią się liczne myśli i pytania.
Czy poniższe punkty będą z nimi zgodne?

 1. Co to za dziwny sposób na zarabianie? Czy wiesz, że to jeden z 6-ciu systemów zarabiania pieniędzy? MLM jest systemem nabytym czyli inaczej mówiąc można go nazwać franczyzą  osobistą.
  By być w niej skuteczną potrzebujesz już mieć lub świadomie rozwinąć wysoki potencjał intelektualny i emocjonalny. Pomogą Ci one w kreatywnym działaniu z dystansem do ewentualnych niepowodzeń.
 2. Czy to jest uczciwe i można na tym zarobić?
  Czyli efekt zasłyszanych stereotypów i cudzych opinii.
  Ktoś…gdzieś…kiedyś.. na tym stracił, nie odniósł sukcesu itp.
  Zamiast bazować na cudzych opiniach, przy braku ryzyka finansowego, mogąc zyskać wiele dla siebie i pomagać innym, sprawdź czy to system dla Ciebie.
  Wyrób swoje własne zdanie działając wg swojego planu, celu, uczciwie i w zgodzie ze swoimi wartościami.
 3. Czy ja się do tego nadaję?
  Nigdy tak nie pracowałaś, nie masz wiedzy i doświadczenia. Przypomnij sobie jak się czułaś na początku swojej drogi zawodowej.
  Ile od tego czasu się nauczyłaś? Ile czasu zajęło Ci dojście do miejsca w którym jesteś?
  Daj sobie pół roku, otwórz się na naukę i doświadczaj.
 1. Czy to może być takie proste? Gdzie jest haczyk?
  Przyjmij, że dobry MLM to transparentny system kariery, jasno określone zasady wynagradzania, mnóstwo szkoleń i wsparcie zespołu. Ty decydujesz w jakim zakresie z tego skorzystasz. To nie korpo. Ty jesteś swoim szefem.
 2. Dlaczego miałabym się zająć MLM-em, mam pracę na etacie i jest mi z tym ok?
  Warto mieć kilka źródeł dochodu. To spowoduje, że w momencie zawirowań będziesz spokojniejsza. Więc kiedy już masz wybraną potencjalną firmę do współpracy (jej bazą powinna być lista podstawowych pytań i odpowiedzi, która przekonuje Cię do podjęcia działania akurat z TYM MLM-em), zastanów się nad swoim DLACZEGO, nie jednym a 25 powodami, co ta współpraca Ci da, dokąd doprowadzi, jakie cele dzięki niej zrealizujesz?
  Niech to będzie mocne i wywołujące pozytywne emocje.
 3. Boję się zmian.
  Czyli Twoje obawy przed wyjściem ze strefy komfortu i konieczność zejścia do pozycji ucznia. Tu przyda się pokora i doświadczenie. Nigdy arogancja, poczucie nieomylności i zbytnia pewność siebie. Nie odkryjesz nowych obszarów jeśli nie wyjdziesz poza swoje pudełko komfortu.
 4. Czy nie jestem za stara na zmiany?
  W każdym wieku możesz nauczyć się nowych rzeczy jeśli zgodzić się być początkującą.
  Jeśli jesteś dojrzałą Kobietą rozejrzyj się na rynku pracy i odpowiedz sobie czy jest on życzliwy i otwarty na doświadczonych pracowników.
  Jeśli działasz w wąskiej niszy, masz wyspecjalizowaną wiedzę ekspercką, być może szybko znajdziesz nowego pracodawcę, jeśli nie, zastanów się nad MLM-em jako alternatywą.
 5. Dlaczego nie ma tu typowych umów o pracę?
  MLM to praca dla odważnych, samodzielnych i myślących osób, tych, które chcą się rozwijać, mieć elastyczność czasową i swobodę działania. Nie masz tu szefa i sufitu finansowego. Działasz w zgodzie ze swoimi wartościami i realizujesz własne cele. Trudno ubrać to w ramy typowej umowy o pracę od-do, gdzie ktoś przydziela Ci zadania i narzuca sposób ich wykonania w godzinach 9-17.
 6. O co w tym wszystkim chodzi? Czy to jest piramida finansowa?
  Oto definicja-piramida finansowa to struktura finansowa z opłatą wstępną za wejście do niej. Dzięki temu powstaje obrót finansowy, a wypłaty dla członków struktury są pokrywane z wpłat nowowchodzących. W MLM-ie jest dystrybucja produktów przy wykorzystaniu wielopoziomowego systemu sprzedaży. Czy jest to tożsame?
  Zastanów się jakie przykłady piramid przychodzą Ci do głowy i odpowiedz sobie jak wygląda struktura np. firm ubezpieczeniowych począwszy od stanowiska agenta, jak wygląda struktura ZUS?
 7. Nie chcę być akwizytorem…
  W MLM-ie wypłaty pochodzą z wygenerowanego obrotu produktowego Twojego i Twojego zespołu. Jeśli dopiero oswajasz się ze sprzedażą używaj i rekomenduj produkty, przyprowadzaj klienta do hurtowni, niech korzysta tak jak Ty z preferencyjnych cen.
 8. Nie nadaję się do sprzedaży
  Każdego dnia w pracy sprzedajesz swój czas i umiejętności. Idąc na rozmowę o pracę też musisz się sprzedać. Sprzedaż to cenna umiejętność.
  Działając w network marketingu wiedz, że największą zmienną jesteś TY, Twoja otwartość i zaangażowanie. To Ty decydujesz o swoim sukcesie lub porażce. A może Twoim największym strachem jest to, że się uda i Twoje argumenty okażą się wymówkami?
 9. Teraz już za późno, żeby wejść, tylko Ci co weszli na początku zarabiają.
  Niezależnie od tego w którym momencie wejdziesz, Twoje wyniki zależą od zaangażowania i skuteczności. Czas i tak mija. Możesz dalej zwlekać i czekać na wieczne nigdy lub podjąć decyzje na tak i sprawdzić przez min.6 miesięcy czy złapiesz bakcyla. Decyzja należy do Ciebie.
 10. Pracuję na etacie, czy znajdę czas na MLM?
  To zależy od Ciebie, jak się zorganizujesz i poukładasz wszystkie aktywności. Pomyśl czy MLM to dobry sposób na dodatkowe wakacje, extra ciuch albo spłatę zobowiązań.
  Kiedy działasz równolegle do etatu, masz komfort i brak presji, bo wszystkie Twoje koszty podstawowe są zaspokojone, a to co zarobisz popołudniami zwiększa Twój dochód i daje dodatkowe możliwości np. inwestycyjne.
 11. Nie umiem TAK swobodnie rozmawiać z ludźmi…nie mam takiej wiedzy…
  Pracując w MLM-ie nabywasz nowe umiejętności, zdobywasz wiedzę i nowe kompetencje. Im dłużej działasz, tym swobodniej komunikujesz się i łatwiej nawiązujesz nowe relacje. Komunikacja to uniwersalna umiejętność przydatna w każdej dziedzinie Twojego życia.

To tylko kilka najczęstszych wątpliwości. Lista mogłaby być dużo dłuższa.
Jak każdy rodzaj pracy, network marketing ma swoje wady i zalety. Możesz o nich przeczytać tutaj. Network marketing bywa postrzegany jako skomplikowany temat. W rzeczywistości jest to prosty model wymagający samodyscypliny i właściwych decyzji. Wielu osobom daje on wiele satysfakcji zawodowej i osobistej.
Więc jeśli rozważasz sprawdzenie się w tej branży zacznij do mądrego wyboru odpowiedniej firmy, określenia swojego celu i stworzenia planu działania.  Potem zostaje już tylko nauka, doświadczanie i konsekwentne działanie.